Po Slovensku, kde vybudoval PosAm v roku 2015 infraštruktúru pre centrálu spoločnosti Deutsche Telekom Pan-Net (DT Pan-Net), pokračuje PosAm v tomto roku v budovaní a prevádzkovaní infraštruktúry aj v ďalších krajinách, kde bude mať Pan-Net zastúpenie. V máji realizuje pobočku v rumunskej Bukurešti.
Tak, ako celý koncept platformy Pan-Net, aj interná infraštruktúra firmy, ktorú PosAm buduje, stojí na cloudových technológiách. Jedná sa o prístup k budovaniu IT infraštruktúry, s ktorým má PosAm bohaté skúsenosti. Posledným príkladom je migrácia kompletnej IT infraštruktúry slovenskej pobočky nemeckej farmaceutickej spoločnosti do TelekomCloudu. Rovnako v TelekomCloude spoločnosti Slovak Telekom je vybudovaná IT infraštruktúra aj pre DT Pan-Net.
Tieto skúsenosti a referencie významne prispeli k tomu, že konzorcium Slovak Telekom a PosAm uspelo v medzinárodnej konkurencii na dodávku služieb pre DT Pan-Net.
O spoločnosti Deutsche Telekom Pan-Net
Deutsche Telekom Pan-Net je nová divízia v rámci Deutsche Telekom (DT), ktorej úlohou je vytvoriť a poskytovať služby pre 12 národných operátorov v rámci skupiny DT a nakoniec aj pre DT v Nemecku. Pan-Net je rovnako aj meno novej platformy, ktorá sa za týmto účelom buduje. Centrála Pan-Net je v Bratislave, hlavnom meste Slovenska.
Zmyslom Pan-Net je konsolidovať lokálne platformy do jedného centrálneho bodu a pomôcť transformovať celú infraštruktúru c cieľom je zoštíhlenia a zabezpečenia vysokej agility.
Synergie na nadnárodnej úrovni
“Toto je jeden z najdôležitejších technologických transformačných projektov v rámci DT,” povedal Klaus Müller, Co-CEO Pan-Net. “Deutsche Telekom sa rozhodol byť pionierom v tejto oblasti a rozhodol sa pre konsolidáciu na nadnárodnej úrovni.”
“Aktuálne pracuje na splnení tohoto zámeru tím asi 500 ľudí,” povedala Kerstin Günther, Co-CEO Pan-Net. “Dôležitým faktorom na ktorom stojí celá myšlienka je, že technológie sú pripravené na cloudifikáciu – čo je a bude hlavný katalyzátor nadnárodných synergií u telekomunikačných operátorov v budúcnosti.“
Centralizácia produktových platforiem
Müller pokračuje: “Cieľom Pan-Net je zredukovať 650 lokálnych platforiem na 50 centralizovaných. To je naša misia. V momente keď budeme schopní centralizovať platformy pre naše produkty, budeme schopní zásadne zredukovať náklady a time to market – to je zmyslom nášho snaženia.
Pan-Net bude ponúkať plne modulárny, ale harmonizovaný produktový katalóg, ktorý bude ponúkať centrálne vyvinutú štandardizovanú sadu služieb. Národný operátori si z nich budú môcť zostaviť produkty podľa potrieb lokálneho trhu, tak aby zabezpečili konkurenčnú výhodu na tomto trhu.
Prvým krokom v projekte je transformácia siete DT v rámci Európy na plnú IP prevádzku. DT potrebuje jednotný (IP) jazyk v sieti aby mohol pristúpiť ku konsolidácií a centralizácií. Plná IP prevádzka je predpokladom pre druhú etapu, ktorou je Pan-Net.