back

Cena Dionýza Ilkoviča putuje do Michaloviec

Vzdelávanie
Publikované 10.11.2017

Cenu Dionýza Ilkoviča vyhlásila slovenská IT spoločnosť PosAm, ktorá dlhé roky podporuje aktivity v oblasti vzdelávania. Nominácie na ocenenie mohol zaslať ktokoľvek – študenti, ich rodičia alebo kolegovia zo školy. Porota z 54 prihlášok vybrala troch finalistov, medzi ktorými bol spolu s učiteľmi z Bratislavy a Prievidze aj Jozef Smrek. Práve jeho meno sa objavilo až na štyroch nezávislých nomináciách.

Porote predsedal mladý slovenský vedec, prezident svetovej organizácie Medzinárodný turnaj mladých fyzikov, docent Martin Plesch zo SAV. Ďalšími členmi poroty sú uznávaní odborníci zo slovenských a českých univerzít. „Zhodli sme sa, že prvým držiteľom Ceny Dionýza Ilkoviča by sa mal stať Jozef Smrek. Jeho schopnosť objavovať mladé fyzikálne talenty, neúnavne s nimi pracovať, motivovať ich a pomáhať im rozvíjať schopnosti, je naozaj mimoriadna. Študenti z Michaloviec Slovensko takmer každoročne reprezentujú v medzinárodných kolách súťaží,“ hovorí docent Plesch.

Podpora prírodovedných predmetov

Porota medzi inými kritériami hodnotila napríklad výsledky mimoškolskej činnosti, jej rozsah alebo inovatívny prístup vedúceho. Jozef Smrek si ocenenie prevzal počas slávnostného večera 8. novembra 2017 v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave. Víťaz a finalisti získajú odmenu v celkovej sume 6 000 eur.

Cena pomenovaná po profesorovi Ilkovičovi

Ocenenie nesie meno významného slovenského vedca. Dionýz Ilkovič v roku 1934 odvodil vzťah medzi polarografickým difúznym prúdom, koncentráciou roztoku a charakteristikami kvapkovej ortuťovej elektródy. Dnes je známy ako Ilkovičova rovnica. Bol vtedy členom tímu držiteľa Nobelovej ceny Jaroslava Heyrovského. Profesor Dionýz Ilkovič bol nielen významný slovenský fyzik a vedec svetového formátu, ale tiež skvelý učiteľ, ktorého štýl vyučovania sa stal pre jeho študentov a kolegov legendárny.

Organizátori ocenenia

Vznik ocenenia iniciovala spoločnosť PosAm. „Medzi desiatkami najrôznejších ocenení, ktoré sa na Slovensku udeľujú, doteraz jedno veľmi dôležité chýbalo,“ vysvetľuje generálny riaditeľ spoločnosti Marián Marek, „mnohí z učiteľov, ale aj nepedagógov, ktorí sa na základných a stredných školách venujú mimoškolskej činnosti zasvätili svoj život odovzdávaniu vedomostí mladým ľuďom, pretože veria, že z nich môžu vyrásť budúci vedci a významné osobnosti. Cena Dionýza Ilkoviča vznikla ako poďakovanie, pocta aj povzbudenie ľuďom, ktorí pracujú v školstve v oblasti prírodných vied.“

V spoločnosti PosAm už dlho vládne presvedčenie, že obchodné pôsobenie v oblasti informačných technológií má mať aj širší spoločenský rozmer. Už dnes sa firma venuje podpore vybraných študentských iniciatív. Študentov stredných škôl sa týkal aj projekt Nemaj na saláme, ktorý cielil na zlepšenie rozhodovania študentov o výbere školy. Podpora talentov a osobností v oblasti prírodných vied je súčasťou misie spoločnosti PosAm.

Viac o Cene Dionýza Ilkoviča

Cena Dionýza Ilkoviča 2017

Ďalšie aktuality

9.11.2022
Nadácia Dionýza Ilkoviča už šiestykrát udelila Cenu Dionýza Ilkoviča

Spoza monitorov sa učitelia z dištančnej výuky vrátili za katedry a po pandémii ožil aj kontakt so žiakmi v triedach. V tých často zostávajú, aj keď ruch školských chodieb stíchne a v učebni pracuje iba malá skupina študentov. Pani učiteľky ich v rámci krúžkov pripravujú na predmetové olympiády, z ktorých často prinášajú najcennejšie kovy, a to z najvyšších kôl slovenských súťaží, ako aj zo zahraničia. Práve na takéto obetavé učiteľky a učiteľov sa zameriava Cena Dionýza Ilkoviča, ktorých oceňuje za rozvoj mimoškolskej činnosti v prírodovedných predmetoch. Porota každoročne vyberá z […]

Nadácia Dionýza Ilkoviča už šiestykrát udelila Cenu Dionýza Ilkoviča
29.4.2020
DDD v zdrojovom kóde

Vzhľadom na protipandemické opatrenia, presťahovali sme pravidelné stretnutie našej komunity do online priestoru. A všetko nasvedčuje tomu, že vo virtuálnom svete sa aj chvíľu zdržíme… Sme z IT, takýto presun hravo zvládame! A aj sme zvládli. Panelová online debata mala veľký úspech. S panelistami Richardom Richterom vývojárom zo spoločnosti Evolvuem a Vladimírom Hlaváčkom, technologickým architektom z Accenture Advanced Technology Center sme debatoval o programátorských postupoch, ktoré pomáhajú využitiu Domain-Driven Designu na úrovni zdrojového kódu. Diskusiu moderoval Zdeno Jašek od nás z PosAm. Zaujíma vás viac? Vypočujte si záznam.

DDD v zdrojovom kóde
8.11.2019
Cenu Dionýza Ilkoviča 2019 získala učiteľka fyziky a astronómie z Trenčína

Zvonením to pre nich nekončí Nielen finalisti CDI, ale aj všetci nominovaní učitelia majú jednu spoločnú charakteristiku: vyučovanie pre nich rozhodne nekončí zvonením. Berú svoje povolanie ako poslanie a deti vzdelávajú a pripravujú na domáce aj medzinárodné súťaže mimo bežného vyučovania. „Všetci títo učitelia si zaslúžia obrovské uznanie. Na troch finalistoch sme sa zhodli tento rok rýchlo, avšak vybrať spomedzi nich jedného bolo náročné. Ktorýkoľvek by mohol byť absolútnym víťazom,“ hovorí predseda poroty Martin Plesch. Porota nakoniec vybrala Zdenku Baxovú, ktorá vyučuje fyziku na Gymnáziu Ľ. Štúra v Trenčíne. Nevenuje sa však […]

Cenu Dionýza Ilkoviča 2019 získala učiteľka fyziky a astronómie z Trenčína

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.