Nadácia Dionýza Ilkoviča už šiestykrát udelila Cenu Dionýza Ilkoviča
Spoza monitorov sa učitelia z dištančnej výuky vrátili za katedry a po pandémii ožil aj kontakt so žiakmi v triedach. V tých často zostávajú, aj keď ruch školských chodieb stíchne a v učebni pracuje iba malá skupina študentov. Pani učiteľky ich v rámci krúžkov pripravujú na predmetové olympiády, z ktorých často prinášajú najcennejšie kovy, a to z najvyšších kôl slovenských súťaží, ako aj zo zahraničia. Práve na takéto obetavé učiteľky a učiteľov sa zameriava Cena Dionýza Ilkoviča, ktorých oceňuje za rozvoj mimoškolskej činnosti v prírodovedných predmetoch. Porota každoročne vyberá z desiatok nominovaných z celého Slovenska.
Zo 43 nominácií sa tento rok finalistkami stali učiteľky chémie Gabriela Podracká z Košíc a Ľubomíra Krajčová z Hlohovca. Absolútnou víťazkou 6. ročníka CDI sa stala pani učiteľka Mariana Straková z Gymnázia Vojtecha Mihalíka v Seredi, kde vyučuje biológiu.
Aj víťazka šiesteho ročníka Mariana Straková priznáva, že ak pedagógovia vnímajú svoju prácu ako poslanie, ich úloha sa nekončí poslednou hodinou: „Každý jeden deň so študentmi ma baví, jednoducho sem patrím a je pre mňa naplnením, keď sa mi darí ich talent rozvíjať. Práca vedca ma vždy lákala a myslela som si, že to bude moje životné smerovanie. Postupne som zistila, že mojím poslaním je učiť. Teším sa, keď sa z mojich žiakov stanú vedci, a ja sa vidím v nich.“
Záštitu nad ocenením pred štyrmi rokmi prebralo ministerstvo školstva, ktorého štátny tajomník Slavomír Partila sa osobne slávnostného večera zúčastnil a finalistkách odovzdal ceny, sošky „Plamienok poznania“ od Evy Potfajovej, akademickej sochárky a dcéry Dionýza Ilkoviča.
Po dvoch pandemických rokoch sa slávnostné udeľovanie CDI 2022 vrátilo do reprezentatívnych priestorov bratislavskej Reduty.Generálnym partnerom večera bol PosAm a partnermi spoločnosti HORNEX a Seesame.
Reportáž z odovzdávania a video prezentácie laureátok CDI 2022 nájdete na web stránke nadácie.
Viac o NDI a jeje aktivitách nájdete tu.
Tešíme sa, že sme súčasťou projektu pre tých, ktorí formujú našu budúcnosť!
Ďalšie aktuality
DDD v zdrojovom kóde
Vzhľadom na protipandemické opatrenia, presťahovali sme pravidelné stretnutie našej komunity do online priestoru. A všetko nasvedčuje tomu, že vo virtuálnom svete sa aj chvíľu zdržíme… Sme z IT, takýto presun hravo zvládame! A aj sme zvládli. Panelová online debata mala veľký úspech. S panelistami Richardom Richterom vývojárom zo spoločnosti Evolvuem a Vladimírom Hlaváčkom, technologickým architektom z Accenture Advanced Technology Center sme debatoval o programátorských postupoch, ktoré pomáhajú využitiu Domain-Driven Designu na úrovni zdrojového kódu. Diskusiu moderoval Zdeno Jašek od nás z PosAm. Zaujíma vás viac? Vypočujte si záznam.
Cenu Dionýza Ilkoviča 2019 získala učiteľka fyziky a astronómie z Trenčína
Zvonením to pre nich nekončí Nielen finalisti CDI, ale aj všetci nominovaní učitelia majú jednu spoločnú charakteristiku: vyučovanie pre nich rozhodne nekončí zvonením. Berú svoje povolanie ako poslanie a deti vzdelávajú a pripravujú na domáce aj medzinárodné súťaže mimo bežného vyučovania. „Všetci títo učitelia si zaslúžia obrovské uznanie. Na troch finalistoch sme sa zhodli tento rok rýchlo, avšak vybrať spomedzi nich jedného bolo náročné. Ktorýkoľvek by mohol byť absolútnym víťazom,“ hovorí predseda poroty Martin Plesch. Porota nakoniec vybrala Zdenku Baxovú, ktorá vyučuje fyziku na Gymnáziu Ľ. Štúra v Trenčíne. Nevenuje sa však […]
Kvalitné zázemie pre nadaných žiakov, študentov a ich učiteľov
Ocenenie bude v rukách Nadácie Dionýza Ilkoviča Cena Dionýza Ilkoviča bola v uplynulých dvoch rokoch projektom slovenskej technologickej spoločnosti PosAm. Od roku 2019 však organizačnú aj rozvojovú úlohu preberie Nadácia Dionýza Ilkoviča. Jej cieľom je oceňovať a motivovať výnimočných pedagógov no zároveň zdôrazňovať potrebu kvalitnej prípravy študentov. Generálny riaditeľ PosAm Marián Marek, iniciátor vzniku nadácie, pozýva do projektu každého, kto má záujem pomôcť učiteľom nielen morálne, ale aj materiálne. „CDI je naša srdcovka a chceme aby sa postupne zmenila z najmä morálneho ocenenia, na systematickú pomoc učiteľom aj školstvu. Na to potrebujeme viac partnerov, ktorí […]